Założycielka Żywego Różańca beatyfikowana!

„Modlitwą Różańcową powiążcie wszystkie serca wasze,

aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego

pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej".

Bł. Kardynał Stefan Wyszyński

22 maja 2022r. o godz. 15.00 w Lyonie nastąpi beatyfikacja Pauliny Jaricot (czyt. Żariko) – założycielki Żywego Różańca i Stowarzyszenia Rozkrzewienia Wiary.

Jest dzień 22 lipca 1799 r. We Francji, w Lyonie, w rodzinie bogatego przemysłowca przychodzi na świat siódme dziecko Joanny i Antoniego Jaricot. Paulina dorasta w kochającej się i bogatej rodzinie. Wiara ma w ich życiu duże znaczenie. Posiadłość państwa Jaricot często jest odwiedzana nie tylko przez osoby z branży przemysłowej, ale także przez duchownych. Tak Paulina poznała m.in. św. Jana Marię Vianneya, świętego Kościoła katolickiego. Szczególny wpływ na jej religijne wychowanie miała matka, która była bardzo wrażliwa na potrzeby zatrudnianych pracowników. Paulina, jako piękna nastolatka lubi modne suknie, klejnoty. Zakochuje się ze wzajemnością w bogatym młodzieńcu. Już niedługo ślub. Ale, okazuje się, że Bóg ma inne plany. Paulina stanie się założycielką dwóch wielkich dzieł w Kościele, i to jako kobieta  świecka. Jak do tego dochodzi?

Wszystkie dotychczasowe jej plany życiowe rozsypują się w gruzy. Nieszczęśliwy upadek i jego konsekwencje powodują, że Paulina zaczyna poważnie chorować. W trakcie choroby umierają jej ukochani brat i mama. To już przekracza jej siły. Zapada na depresję. Lekarze nie widzą już możliwości ratunku. Pomoc jednak przychodzi. W męce Chrystusa zaczyna szukać sensu swojego cierpienia. Zaczyna patrzeć na swoje życie, na to, co się wydarza już z innej perspektywy. Wchodzi w głęboką modlitewną więź z Bogiem. Regularna modlitwa i Eucharystia oraz obecność przed Najświętszym Sakramentem dają jej zapał, siły i nadają sens jej życiu.  Jak można było przeczytać w jej notatkach, z adoracji Najświętszego Sakramentu wychodziła wzmocniona i z mnóstwem pomysłów.

Czas, w którym przyszło żyć rodzinie Jaricot był dramatyczny dla Francji. To czas krwawej rewolucji i jej konsekwencji. Tysiące ludzi poniosło śmierć na gilotynie. To czas burzliwych przemian ekonomicznych, politycznych i gospodarczych. Czas burzliwych zmian w sferze kościoła i wiary. Niszczenie kościołów, przydrożnych krzyży, likwidowanie klasztorów i przykościelnych szkół. Prześladowanie i zabijanie księży, którzy odmawiają złożenia przysięgi na Konstytucję cywilną kleru, która oznaczała faktyczne zerwaniem z Kościołem Katolickim. Wandea – ludobójstwo francusko-francuskie[i]. Kościół schodzi do podziemia. Rok 1799, w którym narodziła się Paulina to rok, w którym  Napoleon Bonaparte przejmuje władzę we Francji. Kładzie kres wojnom domowym i prześladowaniu Kościoła. 16 lipca 1801 roku podpisuje konkordat z papieżem, przywracający swobodę kultu religijnego.

W odpowiedzi na zeświecczenie i ateizm rozprzestrzeniające się we Francji Paulina Jarikot w 1822 r. zakłada Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Sto lat później papież Pius XI podnosi je do rangi papieskiego.

Aby wspierać duchowo i materialnie misje Paulina Jaricot w 1826 r. zakłada Żywy Różaniec. Dostrzega potrzebę utworzenia formuły, dzięki której modlitwa różańcowa nie będzie nużąca dla podejmujących się tego zobowiązania. Zachęca ludzi do tworzenia 15 osobowych wspólnot, w których każdy codziennie modli się rozważając jedną tajemnicę różańcową. W ten sposób codziennie ofiarowana jest Najświętszej Maryi Pannie cała koronka. Tak powstaje Żywy Różaniec. Ustala także zasadę, że każda przyjmowana osoba do danej grupy ma za zadanie poszukać kolejnych 5 osób, które staną się członkami tego modlitewnego ruchu. Tym sposobem lawinowo zaczynają powstawać kolejne grupy modlitewne. Dziesięć lat później, w 1836 r. generał zakonu dominikanów przyłącza Stowarzyszenie Żywego Różańca do dominikańskiej Rodziny Różańcowej przy poparciu papieża Grzegorz XVI.

Paulna Jaricot nie mogła przewidzieć, że jej dzieło rozprzestrzeni się na cały świat. Z Lyonu rozwija się na Francję, Europę, w końcu – staje się ruchem globalnym. Dziś, w XXI w. ten międzynarodowy ruch religijny zrzesza miliony osób. Róże Różańcowe istnieją w parafiach na całym świecie do dziś, obejmując modlitwą miesięczne intencje misyjne, które papież wyznacza na każdy rok. Od czasów pontyfikatu Jana Pawła II i dodania do modlitwy różańcowej tajemnic światła Róże Różańcowe tworzy 20 osób.

Możemy zapoznać się z życiem i  działalnością Pauliny Jaricot czytając chociażby książkę ks. Franciszka Jabłońskiego dostępną w internecie: Paulina Jaricot – odwaga głoszenia Chrystusa, w 150. rocznicę śmierci, Gniezno 2012, © ks. Franciszek Jabłoński:

https://swrm.gniezno.pl/images/Ksiazki/Paulina_Jaricot.pdf

Czytając jej dzieje, wobec tego jak ogromnie dużo uczyniła dla Kościoła, przykro się odbiera fakt, że umiera w nędzy i opuszczeniu, choć jej dzieła rozwijają się i rozszerzają na cały świat. Dobrze, że jej przyjaciółka ośmieliła się, choć pod przybranym nazwiskiem, napisać o niej.

W książce ks. F. Jabońskiego czytamy m.in.: Po śmierci Pauliny prze 15 lat panowała cisza. W 1879 r. Julia Maurim (Morę) napisała anonimową książkę Wspomnienia o przyjaciółce. Założycielka Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. Jedni bardzo cieszyli się z tej książki, inni byli oburzeni. W 1881 r. Leon XIII w specjalnym breve pogratulował Julii opublikowanych wspomnień. Ośmielona papieską zachętą Julia wydała już pod swoim nazwiskiem dwutomowe dzieło Życie Pauliny Jaricot.

Proces kanonizacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 r. Dekret o heroiczności cnót uznał papież Jan XXIII w 1963 r. 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziła cud uzdrowienia za wstawiennictwem sł. Bożej Pauliny Jaricot, torując drogę jej beatyfikacji. Doznała go 3,5-letnia Mayline – córka Emmanuela i Nathalie, która pod wpływem zadławienia doświadczyła śmierci mózgowej. Cud wydarzył się w 2012 r., kiedy Papieskie Dzieła Misyjne i Żywy Różaniec obchodziły 150. rocznicę narodzin dla nieba Pauliny Jaricot (odeszła 9 stycznia 1862r. w Lyonie).

Możemy obejrzeć i posłuchać rozmowy z rodzicami Mayliny:

 

22 maja 2022r. o godz. 15.00 w Lyonie nastąpi beatyfikacja Pauliny Jaricot. I tak po 160 latach od Jej odejścia z ziemskiej wędrówki będziemy mieli w Kościele katolickim błogosławioną Paulinę Jaricot.

                                                                                                                                                            JSP[i] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_wandejskie